16 Nisan 2014 Çarşamba | 39 Yazar 7 kategori 316 Haber

Bebeklerde Diş Çürümesinin Nedenleri

Kas 22, 2012 | Çocuk Sağlığı | Fulya Ay
Haberi Oyla

Bebeklerde Diş Çürümesinin Nedenleri

Bebek ağız ve diş sağlığı aslında anne karnında başlar.Annenin hamilelik sırasında ağız hijyenine dikkat etmesi,ileri de bebeğinde diş çürükleri ile karşılaşma riskini azaltır. Annenin ağzındaki çürüklerin fazla olması doğrudan bulaşma yoluyla anne karnındaki bebeği de olumsuz bir şekilde etkiler.

Ayrıca bebeğin kaşığı veya biberonu başkasının ağzınla temas edip direk bebeğe verilmesi de çürük risklerini artırır.Emziğin bal, pekmez ya da reçele batırılarak bebeğe verilmesi de son derece yanlış bir harekettir.Çürüklerin oluşmasını şekerli ortam büyük ölçüde tetikler.Son beslenmeden sonra bebeğe su verilmesi de çürüklerin oluşmasına engel olur.

Süt dişleri daimi dişlere oranla çok daha organik ve hassastır bu yüzden çürüğe daha yatkındırlar. Bebeğinizin çıkan ilk dişinden sonra altı ay da bir mutlaka diş kontrollerini yaptırmalısınız.

 

Doktora Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Bebeklerde Diş Çürümesinin Nedenleri benzer konular