24 Nisan 2014 Perşembe | 39 Yazar 7 kategori 316 Haber

Çocuklarda Gelişim Bozukluğu ;

Mar 7, 2012 | Çocuk Sağlığı | gunay
Haberi Oyla

Çocuklarda Gelişim Bozukluğu ;

Çocuklarda görülen gelişim bozukluğu son yıllarda ülkemizde oldukça fazla karşılaşılmaktadır.Bu da ülkemiz için bir problemdir.Toplumu yanlış bilinçlendirmesi durumundan sonra ortaya çıkan bozukluğun en büyük sebebi kötü ve dengesiz beslenmeden kaynaklanmaktadır.
Aile içinde gelişen problemlerde çocuğun psikolojisini etkileyerek gelişmesine direk etki yapmaktadır.Aynı zamanda düzensiz ve dengesiz beslenen çocuklarda fiziksel ve psikolojik yönden büyük zarar görmektedir.Buda onların gelişimelerine zarar vermektedir.
Anne babalr çocuğunun büyümesi ile ilgili anormallikleri hemen fark ederler,özellik kıyafetlerin devamlı aynı olması ayakkabı numarasında değişiklik olmaması gibi nedenlerle anlayabilirler.Anaokulu ve ilkokula başladığında çocuğunuz yaşıtlarından küçük duruyorsa daha kolay anlaşılabilir.
Tedavi ergenlik dönemine girmeden olmalıdır ki kemiklerin gelişmesi sağlanmalıdır.Özellikle kız çocuklarında adet görmeden önce, erkek çocuklarında ise testisleri büyümeden önce mutlaka tedavi edilmelidir.Çünkü ergenlikten sonra hiç bir şekilde boy uzaması görülmez.
Gelişim bozukluğunun tek bir sebebi yoktur.Çeşitli tedavi yöntemleri ile erken tedavisi mümkündür.Bu nedenle başarılı bir tedavi için ilk önce nedenin doğru saptanması şarttır.
Eğer çocuğunuzda gelişim bozukluğunun farkında iseniz erken yaşta doktora gitmenizde fayda var.Erken yaşta tedavisi mümkündür.

Çocuklarda Gelişim Bozukluğu ;
Etiketler:bebeklerde gelişim bozukluğu

Doktora Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Çocuklarda Gelişim Bozukluğu ; benzer konular